HaberlerSon Gelişmeleri Takip Edin

2011 yılından beri İstanbul’un dört bir yanı, kent bahçeleri ile yeşeriyor. Yeryüzü Derneği’nin desteği ile İstanbullular kentte kendi gıdalarını yetiştirmeyi, balkonlarını ve teraslarını bahçelere dönüştürmeyi öğreniyor. Yeryüzü Derneği, Nereden başlayacağını bilmeyenlere, ilk kez bahçe kuracaklara veya bahçesini geliştirmek isteyenlere ücretsiz tohum-fide dağıtıyor, atölyeler ve ortak iletişim grupları aracılığıyla da bilgi desteği veriyor.
 


Küçücük bahçeler, büyük kazanımlar
 
Betonlaşmanın ve sanayileşmenin giderek dört bir yanımızı kuşattığı İstanbul’da, kent bahçeleri ile insanlar evlerini nefes alabilecek mekanlara dönüştürmekle kalmıyor, yetiştirdikleri sebze ve meyveler ile aile ekonomisine önemli bir girdi sağlıyor.
 
Yabancılaşmaya, topraktan ve doğadan uzaklaşmaya inat, Yeryüzü Derneği, kent bahçecileri arasında sürekli iletişimi olanaklı kılan dayanışma ağları kurarak, toplumsal refaha katkı sunuyor. Gıdasını kendi yetiştiren bahçeciler, ürünlerini ailecek hasat ediyor ve komşuları ile paylaşıyor.
 
Kent bahçeleri, küçücük alanları, balkonları, terasları büyük kazanımların elde edildiği alanlara dönüştürüyor, İstanbullular bu sayede artık üretimin parçası oluyor.
 
Kent bahçecileri, balkonlarda, teraslarda , raf sistemleri oluşturuyor, dikey bahçeler hazırlıyor ve küçücük alanlarda ailelerine yetecek gıdayı yetiştiriyor, aile ekonomisini güçlendiriyor.
 
2011’den beri 1000’den fazla bahçeciye ulaşılan Yeryüzü Derneği Kent Bahçeleri projesi, baharın gelmesi ile beraber tekrar başlıyor.
 
Kent Bahçecisi olmak çok kolay!
 
Kent Bahçeleri projesine katılmak, sadece bir e-posta atmak kadar kolay. Devamında, Yeryüzü Derneği ekibi sizi arıyor, yakınınızdaki semt buluşmasının tarihini paylaşıyor ve devamında ise sizleri tohum-fide dağıtımına çağırıyor.
 
İlk kez kent bahçelerini deneyimleyenler için ise ekim ve dikim atölyeleri düzenleniyor.
 
Başvurular başladı bile, 8 Nisan 2016 tarihine kadar Yeryüzü Derneği web sitesindeki formu doldurup başBu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine mail atmak yeterli oluyor.
 
Yeryüzü Derneği