Yazarlar

Selen Aktar Özarslan

Selen Aktar Özarslan

12 Haziran 1980’de ailesinin ikinci çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. Kendinden 11 ay büyük olan ağabeyi Mehmet, hayatla tanışmasına yardımcı olan ilk insandı ve Mehmet’in daha o yaşta geniş bakış açısı sayesinde dünyayı daha farklı bir açıdan keşfetme ve olayları başka yönlerden görme şansına erişti. Ayışığı Anaokulu’ndan sonra ilkokulu Levent’te Şişli Terraki Lisesi’nde ve ortaokulu Ayazağa Işık Lisesi’nde okudu. Lise eğitimini Paris’te Ecole Active Bilingue’de bitirdikten sonra Boston’da Pine Manor College’da çocuk psikolojisi eğitimini tamamladı ve iş hayatına başlamak üzere Türkiye’ye geri döndü.

Türkiye’de iş hayatına Prof. Dr. Yankı Yazgan ve Dr. Şule Yazgan ve ekipleriyle başladı. Özellikle altı yaşa kadar olan çocukları okula hazırlamak, sosyalleştirmek, oluşabilecek psikolojik problemleri erken değerlendirip tedbir almak, sağlıklı bir ortamda ve yaşlarına uygun olarak gelişmelerini, arkadaşlık etmelerini ve hayatı öğrenmelerini sağlamak, aileleri eğitmek, bilgilendirmek ve sorularını cevaplamak en önemli deneyimlerindendir. Ayışığı Anaokulu’nun bir kolu olan Ayışığı Atölyeleri’nde ev öğretmenliği koordinatörlüğü yaptı. Aile ve öğretmen ilişkilerini yönetti, aynı zamanda öğretmenleri eğiterek çocuğun yaşına ve seviyesine uygun, her çocuğun ihtiyacına özel programlar hazırladı. Buna ek olarak ailelerin soru ve sorunlarını yanıtladı ve yönlendirdi.

Ninni Çocuk Evi’nde aile danışmanlığı yaptı. Aileleri ve okulu her çocuğun özel ihtiyaçlarına göre yönlendirdi. Evlenerek Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndü. Çevre kirliliğinin ciddi bir problem olduğu bilinciyle; bu konuda kitaplar, seminerler ve özel programlar takip ederek önce kendi aile hayatını “yeşil”lendirdi, sonra da öğrendiklerini başka insanlarla paylaşmak ve gelecek nesillere daha hoş bir dünya bırakmak amacıyla işe bu kitabı yazmak ve Amerika’nın en güvenli ve önemli ekolojik firmalarından olan Shaklee’nin bir ferdi olmakla başladı. 2009 yılının Ağustos ayında, 3 aylık oğlu ve eşiyle tekrar Türkiye’ye taşındı. Selen Özarslan Aktar; doğal ve insancıl karakterine ve çocuk psikoloğu olarak mesleğine uygun olarak gelecek nesillerin fiziksel ve ruhsal sağlıklarını koruyarak başarılı, mutlu ve uzun ömürlü olacaklarına inanmaktadır. Ayrıca en zeki canlılar olan insanların doğayı ve diğer canlıları korumak amacıyla, yeşil temizlik malzemeleri, sağlıklı organik yemekler, organik giyim ürünleri kullanmalarının önemini savunur. Profesyonel ve özel hayatında mümkün olduğu kadar önceden alınacak önlemler sayesinde hastalıklarla başa çıkılması inancında olup, her bireyin tek tek çevreci tutumuyla dünyamızda oluşmaya başlayan felaketleri azaltabileceğini düşünür.


Aynı yazarın diğer eserleri

Kapak Ekolojik Yaşam Rehberi (3. Baskı)

Ekolojik Yaşam Rehberi (3. Baskı)

Yıl: 2017
Yıldan yıla birikerek artan çevre sorunları, gezegenimizde telafisi çok zor hasarlar oluşturuy