Yazarlar

Ruhane Koşar

Ruhane  Koşar

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Psikoloji bölümünden 1988 yılında mezun olduktan sonra, bir süre İngiltere ve Fransa’da kaldı. İstanbul’a döndüğünde, İZEV Vakfının zihinsel engelli çocuklar, otizmli çocuklar ve down sendromlu çocuklar için gerçekleştirdiği bir projede yer alarak, özel eğitim alanında çalışmaya başladı. Daha sonra, uzun yıllar yaşadığı Bodrum’da, özel eğitim alanındaki çalışmalarını, buradaki otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çalışarak sürdürdü.

Bodrum’da yaşarken, köpeği Sensy ile karşılaştı. Bu karşılaşma, on yedi yıllık süreyi kapsayan, özel ve eşsiz bir süreci başlattı. İstanbul’a döndüğünde, yine bir proje kapsamında, TODEV(Türkiye Otizmli Çocuklara Destek Vakfı)’de, otizmli çocuklar için açılan tanı ve terapi merkezinde çalışmaya başladı.

Paris’te yaşadığı bir dönemde, otizmde hayvan destekli terapiye yönelik seminerlere katıldı. İstanbul’da, Sensy ile birlikte, otizmli çocukların sosyal ve iletişim alanındaki gelişmelerine yönelik çalışmaları, spesifik bir projeye dönüştü ve uzun yıllar bu proje üzerinde çalıştı. Dünyada bu alanda yapılan bilimsel çalışmalarla bağlantılı olarak sürdürülen çalışma 2013 yılında sevgili terapist köpek Sensy’nin bu dünyaya veda etmesiyle sonlandı.

Bu uzun ve özel süreçteki çalışmaları, insanın doğayla, hayvanla ve kendi tarihiyle olan bağını ve bu bağın, günümüzde dünyada genel olarak ve Sensy ile yaptığı çalışmalarda spesifik olarak otizmli çocukların dış dünyaya açılmalarında nasıl bir kanal olduğunu anlatan ‘YAŞAM BAĞLARI, Otizm Yelpazesini Dış Dünyaya Açan Kanallar: Hayvanlar’ adlı kitapta topladı.

İnsan-hayvan arasındaki ilişkiyi, bu ilişkinin komplekslerini, etik ve moral yönden hayvanları, insanın evriminde, tarihinde, kültüründe ve uygarlaşmasında hayvanların önemini ve bugün hayvanların insanın fiziksel ve ruhsal sağlığına kavuşmasında terapötik olarak yeniden kazandığı değeri inceleyen Antrozooloji alanında çalışmalar yapmaya devam etmektedir.


Aynı yazarın diğer eserleri

Kapak Yaşam Bağları – Otizm Yelpazesini Dış Dünyaya Açan Kanallar : Hayvanlar

Yaşam Bağları – Otizm Yelpazesini Dış Dünyaya Açan Kanallar : Hayvanlar

Yıl: 2016
Elinizdeki kitap Gümüşlük’te başlayan bir arkadaşlığın hikâyesidir. Tanışmaları belki