Koskoca ve dolu dolu bir seneyi geride bırakıyoruz.

İklim değişikliği, yine insanlığın önündeki en önemli ve hayati mesele. Ne yazık ki dünyanın söz sahibi ülkelerini yönetenler, kulakları tıkalı ve anlamsız bir bekleyişle çok değerli olan zamanı boşa harcıyorlar. Esasında çok açık ve seçik ki iklim değişikliğini ancak ondan en çok zarar görecekler durdurabilir. Dolayısıyla hepimize görev düşüyor.

Eğitim metotları kabuk değiştiriyor. Eskinin köhnemiş ve güncelliğini koruyamamış, merkezi yol ve yordamları artık işlemiyor. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler mutsuz. Yeni bazı sistemlere ise sınanmamış oldukları için her biri endişeyle yaklaşıyor. Ne var ki değişim kapıda.

Yeni yüzyılın ilk 18 senesi biterken, edebiyat kabuk değiştiriyor. Anti kahramanlar, birden fazla sonu olan hikayeler, merkezi olmayan romanlar, roman mı öykü mü ayırt etmekte güçlük çektiğimiz metinler ve çok ünlü, popüler yazarların yerine, genç, yaratıcı ve tanınmamış yeni simalar.

Hayatımızın her alanına hızla nüfus eden permakültür. Onarıcı, iyileştirici, kolaylaştırıcı ve göz alıcı uygulamalarıyla bambaşka bir düşünüş ve tasarım şekli. Toplumun her kesiminden yükselen bir ilgi görüyor.

Tabletler, akıllı telefonlar çağında doğmuş çocukların yeni nesil kitapları. Klasik masallara kanmayan, metne müdahale eden, beğeni düzeyi incelmiş, kavramlaştırma yeteneği eski kuşaklara göre çok daha gelişmiş, çağın çocuklarına yeni kitaplar yeni dünyalar vermek gerekiyor.

Çoğu kez okurlarımızla yani sizlerle birlikte yürütüyoruz yayım sürecini. Yeni İnsan’daki yeniliklerin başında 2018’in sonuna doğru yayınevimizin web sitesinden satışlara başlaması geliyor. Okurlarımızın yoğun talepleri doğrultusunda farklı temalarda setler hazırladık. Permakültür Seti, Ekoköyler Seti, Yeni Yeşil Düzenden Degrowth’a Yeşil Ekonomi Seti, Gerçek Gıda Seti, Ekolojik Çocuklar için Fide Seti bunlardan bazıları. Umarız okurlarımızın talebine yanıt vermiş oluruz.

***

Yayınevimiz bir seneyi daha hatıra defterine işlerken, ekolojiden, eğitime, edebiyattan çocuk ve gençlik kitaplarına kadar, değişen dünyanın sesi olmaya, yayıncılığı klasik çizgisinden ayırarak, daha incelikli, daha çok düşündüren, etkileyen ama sınırlarını bilen bir konuma taşımaya özen gösteriyor.

Bu yolculuğu bizimle paylaşan, varlıklarıyla, önerileriyle omuz omuza yürüdüğümüzü hissettiren bütün okurlarımızın yeni yılını kutluyor ve dünya daha güzel bir yer olsun diye yeni senede de okumaya-yazmaya davet ediyoruz.