Yayınevimiz Yeşil Politika Seti’ni beğeninize sunuyor.

Bu sette Derek Wall’ün Yeşil  Politika başlıklı kitabı,  Andrew Dobson’un Ekolojizm başlıklı kitabı, Maude Barlow’un Su Hakkı başlıklı kitabı ve editörlüğünü Ahmet Atıl Aşıcı’nın yaptığı Çılgın Projeler başlıklı kitabı yer alıyor.

Derek Wall’ün Yeşil Politika kitabı için Caroline Lucas şunları söylüyor. Bu kitap, hayvan haklarından, yeşil yeni düzene birçok temel yeşil düşünceyi özetliyor. İklim değişikliği, mali krizve petrol tepe noktası gibi küresel ekolojik sorunlar ile yüzyüze olduğumuz bu dönemde, yeşil politika her zamankindendaha da gerekli.”  Yeni Zelanda’dan Nándor Tánczos  ise Yeşil Politika kitabı için Derek Wall, dünyanın çeşitli yerlerinde kendiliğinden gelişim gösteren yeşil felsefenin temellerini ortaya koymanın yanı sıra,  başlıca tartışma ve fikir ayrılığı noktalarını da dile getirmektedir. Böylece yeşil politikanın fikirlerini genel okuyucu kitlesi için daha erişilebilir ve anlaşılabilir hale getirmektedir.” diyor. 

Andrew Dobson, ekolojiyi, çevrecilikten itinayla ayırarak Ekolojizm‘i bir ideoloji olarak ilan ediyor. Dobson, doksanlarda başlayan teorik çalışmalarını, kitabın dördüncü baskısında oldukça olgun bir düzeye taşıyor. Yetinmeyip, reel siyasette Yeşiller’in başkan adayı oluyor ve 2005 senesinde egemen iki partili ülkesinin tarihinde görülmemiş bir başarı yakalıyor. Dolayısıyla teorisini pratikle birleştirmeyi başarıyor.

Maude Barlow’un Su Hakkı başlıklı kitabı Suyu İnsanlar ve Gezegen İçin Sonsuza Kadar Korumak alt başlığını taşıyor. Naomi Klein, Su Hakkı kitabı için “Maude Barlow, yaşamın kaynağı olarak nitelendirdiği suyun katliamını nasıl engelleyebileceğimize dair, ilham verici ve oldukça pratik bir bakış açısını, el değmemiş ırmaklar kadar berrak bir şekilde ifade etmiş. O, uzun yıllardır bu amansız savaşın ön cephelerinde yer almaktadır ve onun bilgisi ve tecrübesi, suyun önderliğinde daha adil ve sürdürülebilir bir dünyaya kavuşma yolunda hepimize birer hediye niteliği taşıyor.”diyor. Stephen Lewis de Su Hakkı kitabı için “Maude Barlow öncelikle suyun bir insan hakkı olduğunu savunuyor ve herkesin bu hakka sahip olması için ülkeden ülkeye verdiği bu devasa mücadeleye bizleri de tanık ediyor. Sarsıcı, zorlayıcı, inanılmaz kapsamlı ve çok güzel düzenlenmiş. Maude’dan başkası bu dahice hareketi anlatamazdı.”  ifadelerini kullanıyor.

Çılgın Projeler kitabı adı üstünde çılgın projeleri anlatıyor. Çok sayıda yerli ve yabancı uzman, akademisyen, gazeteci ve aktivist günümüzün önemli sorunlarından biri olan kalkınma-doğa ilişkisine dair çok önemli çıkarımları dile getirdiler. Bu deliliğin sosyal ve ekolojik dengeye verdiği zararların en açık biçimde kendini görünür kıldığı alanlardan biri, Paolo Prieri’nin tanımladığı şekliyle “Lüzumsuz ve Empoze edilmiş Projelerdir”.  Lüzumsuz, zira hayali talep tahminlerine dayalı projelerin gerisinde insanların gerçek ihtiyaçlarını karşılamaktan çok, birtakım çıkar çevrelerine rant aktarma vardır. Empoze edilmiş, zira halkın parasıyla, tüm canlıların müşterekleri üzerinde yapılması planlanan bu projelerde halkın ve doğanın haklarının esamesi okunmuyor, halkın karar alma mekanizmalarına katılımı sağlanmıyor.

Bu lüzumsuz projelerin kabul görmek için, bir de halka “pazarlanması” gerekiyor. Romen aktivist Codruta Nedelcu, bu pazarlama faaliyetini aşama aşama çok veciz olarak şöyle özetliyor:

  1.  Herkesi heyecanlandıran büyük rakamlar verin,
  2. Sözde ulusal çıkar kartını oynayın,
  3. Oyunu teknik konularla sınırlandırın, sosyal ekolojik boyutunu gizleyin,
  4. Bol bol teknik ifade kullanarak değerlendirmeyi insanlara yabancılaştırın, herkesin gururunu okşayın,
  5. Bölgede yaşayanlara istihdam sözü verin.

Yayınevimiz Yeşil Politika Seti’yle okurlarımızı politikaya ve yaşama dair yeniden düşünmeye çağırıyor. Linkten satın alabilirsiniz. https://yeniinsanyayinevi.com/kitaplarimiz/yesil-politika-seti/ İyi okumalar.