Her sene farklı bir tema çerçevesinde yeşil politikalar üzerine tartışmak, fikir alışverişi yapmak, deneyim paylaşmak ve politikaların yeniden üretim süreçlerini desteklemek üzere toplanan Yeşil Diyalog toplantılarının bu seneki konusu Yükselen Yeşil Hareket.

Son yıllarda özellikle Avrupa’da Yeşillerin yakaladığı siyasi başarıların değerlendirileceği birinci oturumda yeşil hareketin dünya politik gündemi içindeki yeri, gittikçe ağırlaşan iklim krizi ve buna karşı gelişen hareketlerin sosyal ve siyasal etkileri, Avrupa’daki Yeşillerin yükselen iklim adaleti ve sosyal adalet taleplerine verdikleri yanıtlar ve çözümlerin politik düzlemde kazandırdığı başarılar konuşulacak.

İkinci kısımda ise Yeşillerin, bir süredir yükselişte olan sağ popülizm ile çatıştığı sosyal, ekonomik ve ekolojik alanlar ele alınacak. Yeşil hareketin, özgürlük, demokrasi ve insan hakları gibi konularda ortaya koyduğu politikalar ile sağ popülizm karşısında oluşturduğu alternatifler ve yeşil politikalar etrafında yarattığı dayanışma imkanları incelenecek.

Yeşil Düşünce Derneği ve Yeşiller Meclisi tarafından organize edilen 16. Yeşil Diyalog’da Türkiye ve Avrupa yeşil hareketinden aktivistler, bu harekete ilgi duyan herkesi 18 Ocak Cumartesi günü Taksim Hill Hotel’de diyalog kurmaya çağırıyor.

 

PROGRAM

10:00 – 10:30 – Kayıt ve Açılış Konuşmaları
10:30 – 12:00 – Birinci Oturum: Küresel Siyaset ve Avrupa’daki Yeşil Hareketler(Moderatör: Işıl Sarıyüce, Gazeteci)
– Yükselen Yeşil Hareket: Avrupa’da Yeşillerin 2019 yılı seçim başarıları/ Avrupa’da Yeşil ve Sosyal Politikalar (Evelyne HuytebroeckAvrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü)
– İklim Aktivizmi Ve Sosyal Hareketlerin Siyasete Etkisi (Ümit Şahin, Sabancı Üniversitesi, Istanbul Politika Merkezi, 2. Yeşiller Partisi dönem Eş Sözcüsü (2008-2012))
12:00 – 13:00 – Öğle Arası
13:00 – 15:00 – İkinci Oturum: Sağ Popülizm ve Kutuplaşma Karşısında Yeşil Hareket(Moderatör: Pelin Cengiz, Gazeteci)
– Avrupa’daki Sağ Popülizm (Senem Aydın DüzgitInternational Relations Department, Sabancı Üniversitesi)
– Sağ Popülizm ve Yeşil Hareketin Çatıştığı Alanlar (Sezin Öney, Araştırmacı Gazeteci)
– Yeşil Yeni Düzen (Ahmet Atıl Aşıcıİstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü, Yeşiller Meclisi Üyesi)
15:00 – 15:20 – Çay/Kahve Arası
15:20 – 17:00 – Üçüncü Oturum – Yerel ve Küresel Politik Gündeme Dair Açık Diyalog

 

– Etkinlik dili Türkçe ve İngilizce olacaktır. Simültane çeviri yapılacaktır.