Merhaba sevgili okurumuz,

Bağımsız olarak yayın hayatına devam eden “Yeni İnsan Yayınevi”, 2021 yılını yine, yeni başlıklar ve şaşırtıcı kitaplarla karşılamaya hazırlanıyor. 

 

Bağımsız bir yayınevi ne yapar? 

Evvela sevdiği kitapları yayımlar. Hiç kimseden emir almadan çalışır. Bir kesim, bir çevre ya da birileri için değil; meraklısı için kitaplar basar. Patron yayımcısı değildir. Yayınevinin içinde adı söylenmeye korkulan bir “yukarısı” yoktur. Kitabı hazırlarken, “tutacak mı, satacak mı?” gibi kaygılar gütmez. O başlığı, ülkenin okuyucu kitlesinin ihtiyacı olduğunu düşünüyorsa yayımlar. Bazen sadece bir gülümsemeye yol açacağını umduğu için yayımlar. Bazen de sırf birilerini kızdırmak için kitaplar hazırlar. Hınzırdır, afacandır, ele avuca sığmaz. Ona yaranacakmış, falancanın hoşuna gidecekmiş; üstelik çok da para kazanacakmış… Kesinlikle aklının ucundan geçmez. Tedirgin ve ürkek değildir. Yaratıcılık serüveninin yatay ilişkiler ağıyla sona erdiğini bildiğinden, hiyerarşik olarak yapılanmaz: Söz hakkını eşit dağıtır. Farklı düşünce sahiplerinin ve siyasi çevrelerin metinlerini yayımlamaktan çekinmez. Her düşüncenin değerli olduğunu ve bu sebeple, onların değerli kitaplara dönüşeceğini bildiği için yayımlar. İşte bütün bu yaptıklarıyla Yeni İnsan Yayınevi bağımsız bir yayınevidir.

 

Gelelim gündelik meselelere…

Hepimiz için ayakta kalmanın çok zor olduğu 2020 yılını, geride kıymetli yazarlardan önemli kitaplar ve memnun bir okur kitlesi bırakarak kapatıyoruz. Hâlâ hayatta olduğumuz ve üretmeye devam ettiğimiz için şanslı olduğumuzu hissetsek de çok sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz bazı yol arkadaşlarımızı kaybetmenin tarifsiz kederi içindeyiz. Yeni yıl için salgının sona ermesi, eski sağlıklı günlere dönülmesi umudunu besliyoruz. 

Yeni İnsan Yayınevi olarak pek çok önemli kitap yayımlayarak bu sıkıntılı yılı geride bırakıyoruz. Önümüzdeki yıl içinse planlarımız ve yayım listemiz şimdiden hazır.  Permakültür kitaplarına iki tane daha ekleyip, Ekolojik Arı kitabıyla bir eksiğimizi kapatmayı umuyoruz. Mancuso’nun Bitki Devrimi hemen ocak ayında raflarda olacak ve onu, Mancuso ile Petrini’nin birlikte kaleme aldığı Biyoçeşitlilik takip edecek. Ekoloji ve Yeşil Politika serimiz bu kitaplardan edindiği ivmeyle, bildiğiniz hızda yayımlanmaya devam edecek. 

Eğitim serimiz içindeki Okulsuzluğun El Kitabı, Alternatif Eğitim Dergisi, Steiner’in iki kitabı ve Demokratik Okullar kitapları, öncelikle öğretmenleri şaşırtmaya hatta kızdırmaya, velilere ilham vermeye hatta soru sordurmaya ve öğrencileri katıla katıla güldürmeye devam edecek. Bazı yazarlarımızın sağlık sorunları nedeniyle Alternatif Eğitim Dergimizin sayılarını vaktin de çıkartamasak da yeni yılın ilk ayları eksik sayılarımızı tamamlayacağız.

Fide serimiz için çocukların hoşuna giden, çizimleriyle öne çıkan, yaratıcılığı ve ilhamı coşturan, sınır tanımayan kitaplar hazırladık. Önceliğimiz: Okuyan ister büyük olsun ister küçük, hepsinin doyasıya eğlenmesi ve her şeyden önemlisi, kitapları sevmesi. Parmak sallayan, öğreten, büyüklenen ya da böbürlenen kitapları hiç sevmiyoruz. Bütün çocuklara müjdemiz olsun! (Başucunda onlara bu kitapları okuyanlara da!)

Tarih serimiz ciddiyetini koruyor ama ana akımdan bir farkla. Büyük olayları, korkunç savaşları, büyük imparatorlukları ve büyük insanları pek umursamadan; kenarda kalanı, biricik ve mikro olanı anlatmaya devam ediyor. Tarih yazımı, tarihin tüketimi, tarihte disiplinler arasılık ve daha başka havalı başlıklarla, yeni kitaplar yayımlamaya devam edeceğiz. 

Son iki yılın gözdesi edebiyat serimiz… Dünyanın ana akım ülkelerini elinin tersiyle itip, hepimizin bildiği ve çoktan sıkıldığı yazarları es geçip; kenar ülkelerin, dışlanmış kültürlerin, acı geçmişleriyle yüzleşen kimliklerin, yani karakterli ve söyleyecek sözü olan yazarların metinlerine yer açmaya devam edecek. Ey ezberlediğimiz memleketlerin kitapları, siz şöyle biraz rafların arkasına doğru yer açar mısınız?  Afrika’nın en güney ucuna uzanıp, oradan aldığımız güçle Polonya’ya, gittikçe ilginçleşen kitaplar üreten Kore’ye ve Küba’ya ve asla uğramadan geçemeyeceğimiz Macaristan’a kadar gezip tozmaya, evimizdeki rahat koltuğumuzdan devam edeceğiz. Tabii ki ülkemizin umut vâdeden yazarlarını da kucaklayacağız. Yeter ki söyleyecek özgün sözü, yaratıcı ve şaşırtıcı bir hikâyesi ve bu hikâyenin edebî değeri olsun. 

Elbette yayınlarımız sadece bu serilerle sınırlı değil. Esasında bizim için hiçbir şeyin sınırı yok, yaratıcılığın hiç yok. Ola ki aklınıza enteresan bir fikir geldi, “Yeni İnsan” ne güne duruyor? Yok, sadece tanışmak istediniz, salgın bitsin, kapımız size sonuna kadar açık. Biz başka bir dünyanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Onu beklerken, o dünya ve geleceğimiz için çalışıyor, üretiyor ve dayanışma içinde omuz omuza yürüyoruz. 

 

Bu şenlikli yol hepimizin…

Bu gelecek ancak birlikte kurulacak. Hiç kimsenin dışında bırakılmadığı ve ötekileştirilmediği bir yaşam ancak şiddetsiz bir dille tartışılarak kurulacak. Barış ve kardeşlik içinde yaşayacağımız iyi, temiz ve adil bir dünya önce kelimelerle örülecek ve Yeni İnsan da üstüne düşeni yapmaya devam edecek. 

Hoş geldin 2021! Umut dolu, barış dolu, kitap dolu; yazarlarıyla, okurlarıyla şenlikli bir yıl ol!