İndirim!

Alternatif Eğitim 3: Alternatif Üniversite

 25,00  18,25

Türkiye, 15 Temmuz akşamı kanlı bir darbe girişimiyle sarsıldı. Çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği, onlarcasının da yaralandığı bu darbe girişimi sırasında oluşan şiddet ortamı ve yaşanan çatışmalar; barış, demokrasi, insan hakları ve siyaset temelinde yeni bir dönemin kapısını araladı. Eğitim kurumu bu süreçte en çok etkilenen kurumlardan biri oldu. Bu nedenle bu sayıda üniversitelerdeki eğitime odaklandık ve alternatif üniversite modelleri için ipucu olabilecek yazılara yer verdik.

Açıklama

Açıklama

Türkiye, 15 Temmuz akşamı kanlı bir darbe girişimiyle sarsıldı. Çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği, onlarcasının da yaralandığı bu darbe girişimi sırasında oluşan şiddet ortamı ve yaşanan çatışmalar; barış, demokrasi, insan hakları ve siyaset temelinde yeni bir dönemin kapısını araladı.

Eğitim kurumu bu süreçte en çok etkilenen kurumlardan biri oldu.

Darbe girişimi sonrası eğitim sisteminde çok büyük değişiklikler yapıldı. Ancak, bunlar daha çok hükümetin darbe karşısında kendini korumaya yönelik düzenlemelerdi. Türkiye eğitim sistemi eskisi gibi devam ediyor. Sorunlar yerli yerinde ve değişen bir şey yok. Çünkü yapılan düzenlemeler eğitimin içeriğinden çok biçimine ilişkindi.

Düşük akademik başarı, eğitime erişim sorunu, okul dışında kalan kız çocukları, çocuk gelin meselesi, düşük nitelikli eğitim materyalleri, kalabalık derslikler, öğretmenlere yönelik tartışmalı performans sorunu, açığa alınan veya ihraç edilen öğretmenler, bazı şehirlerde eğitim-öğretimin aksaması, okul yöneticileriyle ilgili liyakat meselesi, mülakatla öğretmen alımında yaşanan sorunlar, tartışmalı seçimlik dersler gibi bir dolu sorun hala çözülmeyi bekliyor. Genelde sol kesimler ve eğitim üzerine düşünenler eski alışkanlıklarına devam ediyor: Eleştirmek. Oysa geleceği bugünden kurmak adına önerilerimizi şekillendirmek, kurumlaştırmak, yaygınlaştırmak gibi bir derdimiz olmalı.

Bu nedenle bu sayıda üniversitelerdeki eğitime odaklandık ve alternatif üniversite modelleri için ipucu olabilecek yazılara yer verdik.

İnceleme (0)

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Alternatif Eğitim 3: Alternatif Üniversite” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.