EMEĞİ GEÇENLER

Ekibimiz

AKİF PAMUK

 

1983 yılında Kütahya’da doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Kütahya’da tamamladı. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2007 yılında “Vatandaş Yetiştirme Aracı Olarak Tarih Öğretimi: Trabzon-Tunceli Örneği” başlıklı teziyle aynı üniversitede uzman unvanını aldı. 2013 yılında “Bireysel ve Kolektif Kimliklerin İnşasında Tarih Algısının Rolü” başlıklı teziyle doktor oldu.

Farklı kimliklerle etkileşimin önemli olduğunu ve yatay toplumu oluşturmak için somut örneklerin üretilmesi gerektiği fikirlerinden hareketle sivil toplum alanında ekoloji hareketiyle ve felsefeyle aktif olarak ilgilenen Akif Pamuk, 2004 yılından itibaren Us Atölyesi Felsefe Grubu üyesi, 2009 yılından itibaren Yeryüzü Derneği kurucusu ve gönüllüsüdür.

 Bireyin yaşantısının ve hayata karşı duruşunun fikirlerinden bağımsız olmadığını düşünen Akif Pamuk, sosyal bilimlerin sosyal gerçekliği anlamak için yapıldığını düşünmektedir. Bu bağlamda tarih yazımı, tarih öğretimi, kimlik, vatandaşlık ve postmodernizm konularıyla ilgili çeşitli makaleleri ve kitap bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca Yeni İnsan Yayınevi’nde tarih ve eğitim serisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır ve pek çok kitabın editörlüğünü üstlenmiştir.

 Yayına hazırladığı “Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet”, “Savaşın ve Göçün Çocukları: Geçmişin Sesinden Arnavutköy” isimli sözlü tarih çalışması, “Kimlik ve Tarih: Kimliğin İnşasında Tarihin Kullanımı” isimli eserleri bulunmaktadır. Akif Pamuk halen Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

AYTAÇ TİMUR

 

Yeni İnsan Yayınevi kurucusu ve genel yayın yönetmenidir. Ancak yayınevinde esas yaptığı iş editörlüktür. Ekoloji, yeşil politika, edebiyat ve çocuk serilerinden yayınlanan kitaplarda mutlaka emeği vardır.

Bize başvuran yeni yazarlar, çevirmenler, tasarımcılar ilk önce Aytaç ile tanışırlar. Çook uzaktaki ofisimizde, kuş uçmaz kervan geçmez Kızılcık Sokağı’nda sessiz sedasız metinlere gömülmüşken ziyarete gelen bu insanlar karşısında çenesi düşer, belki gelen nasıl kalkacağını bilemez.

Ekoloji temel dinamiğini oluşturur ve bu konuda konuşmayı çok sever. Ekolojiyi desteklemek için felsefe, sanat, arkeoloji, tarih her alandan bulup buluşturur, alana yeni kavramlar kazandırır.

İlk önceleri Yaşam Radyo’da program yapıyordu, 2017’den beri Açık Radyo’da devam ediyor. Çağırdığı misafirlerden daha fazla konuşması ile tanınır.

Yolunuz düşerse çay, kahve içmeye ve meyveye meraklı Aytaç’ı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

DESTEK VERENLER

BORA HEGYES

Bora Hegyes, Yayınevimizin yönetmenliğini yürütmekte ve pek çok kitabın editörlüğünü yapmaktadır.

DEVİN BAHÇECİ

Devin Bahçeci yeşil politika serimizin gönüllü danışmanıdır.

GAZİHAN ÇAĞLAR

Gazihan Çağlar, Yayınevimizin şiir editörüdür. Yayınevimiz hemen hemen her yıl bir şiir kitabını, önemli gördüğü bu dünyaya, katkı amacıyla yayınlamaktadır.

HÜSEYİN VARIŞ

Hüseyin Varış, Yayınevimizin afiş, flama, logo gibi görsel tasarımlarının yanı sıra birçok kitabımızın kapak tasarımını ve dizgisini de yapmıştır. Kendisi bu dönem satış ekibinde katkılarını sürdürmektedir.

İLKNUR URKUN KELSO

İlknur Urkun Kelso, Yayıneviimizin hem çevirmeni hem de çeviri danışmanıdır.

ÜMİT ŞAHİN

Ümit Şahin, Üç Ekoloji Dergimizin genel yayın yönetmenliğini sürdürmekte ayrıca ekoloji serisinden yayınlanan Ivan Illich Kitaplığı’nın editörlüğünü yürütmektedir.

SERAP AKÇURA

Serap Akçura kitaplarımızın çoğunun kapak tasarımcısıdır.

SUAT HAYRİ KÜÇÜK

1974 hopa doğumluyum. Psikoloji, Sosyoloji, Antropoloji ve Felsefe okudum… Sanat eleştirmeni ve editörüm. Çocuklarla ilgili masal ve felsefe çalıştım ve atölyeler yapıyorum. 2.5 yaşında bir kızım var, adı Nora. 20 yıldır sevgilim Zelal ile birlikte yaşıyorum…

Emeği Geçen Tüm Dostlarımıza Teşekkür Ederiz.