Emeği Geçenler

AKİF PAMUK

1983 yılında Kütahya’da doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Kütahya’da tamamladı. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2007 yılında “Vatandaş Yetiştirme Aracı Olarak Tarih Öğretimi: Trabzon-Tunceli Örneği” başlıklı teziyle aynı üniversitede uzman unvanını aldı. 2013 yılında “Bireysel ve Kolektif Kimliklerin İnşasında Tarih Algısının Rolü” başlıklı teziyle doktor oldu.

Farklı kimliklerle etkileşimin önemli olduğunu ve yatay toplumu oluşturmak için somut örneklerin üretilmesi gerektiği fikirlerinden hareketle sivil toplum alanında ekoloji hareketiyle ve felsefeyle aktif olarak ilgilenen Akif Pamuk, 2004 yılından itibaren Us Atölyesi Felsefe Grubu üyesi, 2009 yılından itibaren Yeryüzü Derneği kurucusu ve gönüllüsüdür.

Bireyin yaşantısının ve hayata karşı duruşunun fikirlerinden bağımsız olmadığını düşünen Akif Pamuk, sosyal bilimlerin sosyal gerçekliği anlamak için yapıldığını düşünmektedir. Bu bağlamda tarih yazımı, tarih öğretimi, kimlik, vatandaşlık ve postmodernizm konularıyla ilgili çeşitli makaleleri ve kitap bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca Yeni İnsan Yayınevi’nde tarih ve eğitim serisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır ve pek çok kitabın editörlüğünü üstlenmiştir.

Yayına hazırladığı “Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet”, “Savaşın ve Göçün Çocukları: Geçmişin Sesinden Arnavutköy” isimli sözlü tarih çalışması, “Kimlik ve Tarih: Kimliğin İnşasında Tarihin Kullanımı” isimli eserleri bulunmaktadır. Akif Pamuk halen Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Aytaç TİMUR

Yeni İnsan Yayınevi genel yayın yönetmenidir. Yayınevinde ekoloji ve edebiyat serilerinin editörlüğünü yapmaktadır. Bize başvuran yeni yazarlar, çevirmenler, tasarımcılar ilk önce Aytaç ile tanışırlar. Uzun yıllar sürecek yazar-yayıncı yol arkadaşlığı böyle başlar. İlk önceleri Yaşam Radyo’da program yapıyordu, 2017’den beri Açık Radyo’da Dünyayı Okumak isimli programı hazırlıyor ve sunuyor.

Ekibimiz

Nurcan Yılmaz

 

Beyza Çohadar

 

Osman Keçeli

 

Sadegül Demir

 

Hüseyin Varış

 

Ayla Tokmak

 

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz Boş