3 AL 2 ÖDE!

Orijinal fiyat: ₺ 199,00.Şu andaki fiyat: ₺ 149,25.

Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Kategoriler: , Etiketler:

Alternatif Eğitim Dergisi 15: Sosyal ve Duygusal Öğrenme

Kategoriler: , Etiketler:

Çocuklar yapılandırılmış öğretim programları doğrultusunda birçok akademik bilgi ve beceriyi kazanmak üzere okulda eğitim alıyor. Okul başarısı dendiğinde akla ilk gelen, derslerden alınan sınav notları oluyor. Hatta okul başarısı, YKS, LGS gibi sıralama ve yerleştirme sınavları başarısı ve oradan da hayat başarısı algısına dönüşerek karşımıza dikiliyor.

Bireysel farklar, ihtiyaçlar ve ilgiler asgari düzeyde dahi dikkat çekemiyor, hayaller ve tutkular koca bir dişlide ezilip un ufak oluyor. Uzun zamandır hem çocukların hem yetişkinlerin şikâyet noktalarından biri, okulda verilen eğitimin durağan, basmakalıp, didaktik, mekanik ve hem öğretmeni hem de öğrenciyi pasif konumda tutmaya programlanmış olması.

Oysa birçoğumuzun farkında olduğu bir gerçek var. Okul sosyal ilişkilerin kurulduğu, karakterin yapılandığı, öğrenmenin gerçekleştiği, özgür düşünce ve ifadenin yer aldığı ölçüde faydalı bir kurum, araç, yapı. Bunun dışında her okul endoktirinasyon merci olmanın ötesine gidemez, hak ve özgürlüklerinin bilincinde olmayan sıradan insan ve makbul vatandaş yetiştirir.

Okulların misyonu bu değil, bu olmamalı! Bu sayımızda özgür düşünen ve düşüncelerini özgürce ifade eden çocuk ve gençlerin öğrenme ve gelişimine azami ölçüde katkısı olan sosyal ve duygusal öğrenme konusunu ele aldık.

Bu sayımızda;

 • Sağlıklı kimlikler oluşturma
 • Kendini tanıma
 • İhtiyaç ve becerilerinin farkında olma
 • Duygularını anlama, ifade etme ve düzenleme
 • Dürtü kontrolü
 • Öfke, stres, kaygı gibi baş etmesi zor ve yıkıcı duyguları yönetebilme
 • İlişki başlatma ve sürdürme
 • Etkin ve etkili iletişim kurma
 • Irk, etnik, dil, din, cinsiyet, cinsel yönelim, beceri gibi farklılıkları anlama ve saygı duyma
 • Kendisinden farklı olan ve farklı kültürel/ailesel değerlerle yetişmiş birey ve gruplara karşı duygudaşlık geliştirme
 • Sorumlu karar alarak kendisini, başkalarını ve çevresini koruma
 • Hak temelli ve etik davranışları benimseme

olarak sıralanan sosyal duygusal öğrenme yetkinlik ve becerilerinin, okullarda bu yetkinliklere sahip öğretmenler tarafından planlı sınıf/okul uygulamaları ve öğretmenlerin model olmaları yoluyla çocuk ve gençlerin gelişim ve öğrenmelerini desteklemesi için rehberlik oluşturacak kuramsal ve uygulamalı bilgilere yer verdik. Sosyal ve duygusal öğrenmeye; çocuk, genç, yetişkin, ebeveyn, öğretmen… hepimize iyi gelecek bir içeriğe sizleri davet ediyoruz. Biz var oldukça, umut var!

Ek bilgi

Ağırlık0,322 kg
Boyutlar21 × 30 cm
KategoriAlternatif Eğitim Dergisi, Eğitim
Yıl2022
YazarlarFeyza Eyikul - Mine Göl-Güven - Zeynep Burçak Kurna - Burak Ülman - Melda Akbaş - Fetiye Erbil - Harika Toğrulca - Gizem A. Şapçı - Maggie Pınar - Cavit Yeşildağ - Ebru A. Acar - Aylin Vartanyan Dilaver - Ece A. Bakanay - Halenur Kuru Şevik - Seçil A. Cüntay - Umut Avcı - Nilgün E. Niord - Hasan Turgut - A. Zeynep Kılıç - Gözde Durmuş - Özlem Bayat - Akif Pamuk - BBOM Derneği Çeviri Ekibi
ISSN2458-9904
Sayfa Sayısı128

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

Sepet0
Sepette Ürün Yok
Alışverişe Devam Et
0