3 AL 2 ÖDE!

Orijinal fiyat: ₺ 199,00.Şu andaki fiyat: ₺ 149,25.

Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle

Alternatif Eğitim Dergisi 12: Alternatif Eğitim Sempozyumu

Alternatif Eğitim Dergisi’nin dosya konusu 2. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu.

Bu sayıda 2. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu’nda öne çıkan tartışmaları sizinle paylaşmaya çalıştık.

Alternatif Eğitim Dergisi’nin dosya konusu 2. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu.

Bu sayıda 2. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu’nda öne çıkan tartışmaları sizinle paylaşmaya çalıştık.

Bu sayıda 2. Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu’nda öne çıkan tartışmaları sizinle paylaşmaya çalıştık. Türkiye’deki iklim aktivistlerinden Rüya Aygüneş bizimle okul deneyimini paylaştı. Pat Farrenga, sempozyuma katılamasa da bizler için eğitimin sadece dört duvar arasında olmadığını ortaya koyan bir yazı paylaştı. Lena Merkle Yeşildağ hem Waldorf okullarında eğitim almış bir öğrenci olarak hem de Waldorf üzerine çalışan bir akademisyen olarak Waldorf Pedagojisinin ilk yıllarını tartışmaya açıyor. Alexander Khost da Türkiye alternatif eğitim gündemine yeni giren özyönelimli eğitim tartışmasını yaparak alternatif eğitime yeni bakış açıları kazandırıyor. Rao Yerravallı ise kırsalda eğitim tartışmalarını Hindistan’daki deneyim pratiğiyle bize sunuyor.

Dergimizin bu sayısında sadece yurt dışı deneyimleri yok. Türkiye’deki Waldorf deneyimlerini Gülay Kav, demokratik okul deneyimlerini Gonca Fide, Melek Altınay Aksözek, Reggio Emilia deneyimlerini Ayşegül Ünal Saraç, Burak Genç ve Sevinç Alptekin’in kaleminden okuyacaksınız. Elbette bu deneyimler arasında alternatif eğitimin de birçok sorunu yer alıyor. Bu sorunlar sadece alternatif eğitim sempozyumlarımızın konuları değil aynı zamanda alternatif eğitime gönül veren herkesin düşünmesi gereken konular. Bu sayımızda Faruk Konukçu’nun alternatif eğitim kurumlarında öğretmen sorunlarına dair yazısını ve de Barış Bayır’ın, neredeyse her toplantının temel sorularından birisi olan, velilerin alternatif eğitime bakış açısının ne olduğuna dair yazısını bulabilirsiniz.

Alternatif eğitim yaklaşımlarının ortaya çıkışında dezavantajlı grupların eğitimi sıklıkla dile getirilir. Türkiye’de dezavantajlı öğrencilerle ilgili yapılan çalışmalar da bu sayının konuları arasında. Cavit Yeşildağ, şifalı pedagojinin temel çerçevesini çizerken, Melek Okur hasta çocukların eğitimi başlıklı yazısını sizlere aktarıyor. Bu konuda bir başka deneyim pratiği ise Gökçe Baltacı ve Nesrin Rüya Kılınçkını’nın kaleminden Tarlabaşı deneyimi. Bu sayının diğer yazıları arasında Sibel Ataman Yalı’nın post- truth ve eğitim üzerine yazısı Metin Bayrak’ın 21. Yüzyıl becerileri ve alternatif eğitim ilişkisi üzerine yazısı bizlere eleştirel bir okuma sunuyor. Ayrıca Gülay Kav’ın çevirisini yaptığı Sue Gerhardt’ın Sevgi Neden Önemlidir? kitabı üzerine kritik yine bu dosyamızda. Alternatif Eğitim Dergisi’nin her sayısında okulsuzluk üzerine bir yazı yer alıyor. Bu sayıda Sheila Baranoski’nin Okulsuzlar Okumayı Nasıl Öğrenir? başlıklı yazısını Duygu Kurat Türkçeye çevirdi.

Bu sayıya yazıları ile katkı veren tüm yazarlarımıza ve çevirmenlerimize teşekkür ederiz.

Ek bilgi

Ağırlık200 kg
Boyutlar21 × 29 × 1 cm
KategoriAlternatif Eğitim Dergisi, Eğitim
Sayfa Sayısı80

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

Sepet0
Sepette Ürün Yok
Alışverişe Devam Et
0