3 AL 2 ÖDE!

 73,50

Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Mission Cheese
Kategoriler: ,

Katalanlar Neden Ayrılmak İstiyor

Kategoriler: ,

Katalanlar neden bağımsızlık istiyor? Bu, çok basit bir soru gibi gelebilir. Ancak 21. yüzyılda yaşıyoruz. Katalonya, Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın bir bölgesi. Sınırlar buharlaşmış. Ortak para avro geçerli. Avrupa Birliği’nin iradesi, İspanya’yı aşmış. O halde bu sorunun cevabı belki de o kadar basit değil.
Katalonya’nın başkenti Barselona; güzelliğiyle, konumuyla, kültürüyle ve zenginliğiyle her görenin beğenisi kazanan bir kent. Tarihinde üç kez yoğun olarak göç aldı. Bunlardan sonuncusu 2000 ile 2009 seneleri arasında yaşandı. Sonuç olarak Barselona nüfusunun %18,2’si göçmenlerden oluşuyor. Peki sorun bu göçler mi?
Katalanların yazılı tarihi 9. yüzyılın sonuna kadar uzanıyor. Kendilerini bir halk olarak ifade edişleri bu kadar eski. Aradan geçen on iki yüzyılda neler yaşandı? Sözler, antlaşmalar, savaşlar ve bir halkın su yüzüne çıkan haklar mücadelesi.
Türkiye’de belki de futbol takımlarından dolayı Barselona’ya ve Katalanlara her zaman sempati duyulur. Özenle ve pek çok yazarın katkısıyla oluşan bu kitapla, belki bu kadim halkın bağımsızlık sevdasına ilgi duyarız diye düşünüyoruz. Ülkemizde Katalonya ve İspanya hakkında çok az kaynak var. Oysa dünyada olan bitenin hepimizi ilgilendirdiği kanısındayız.

Ek bilgi

KategoriYeşil Politika
EditörClara Ponsati
Yıl2022
ISBN978-625-8309-08-9

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

Sepet0
Sepette Ürün Yok
Alışverişe Devam Et
0