3 AL 2 ÖDE!

 126,00

Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Mekânsallık: Sanat Üretiminde Eşzamanlılık Durumu

Mekânsallık: Sanat Üretiminde Eşzamanlılık Durumu

Eşzamanlılık durumu bir ontolojik olanağın sonucu olan belirli bir olgu olarak ortaya çıkıyor. Ne ki sadece bununla kalmıyor, tüm mekânsal üretim alanlarında, yeni anlatım yollarına kapı açıyor ve sanatçının dünyaya yanıt vermesi için geniş bir söz alanı oluşturuyor.

Kant, Saf Aklın Eleştirisi'nde şöyle diyordu: "a priori bilginin ilkeleri olarak duyusal görünün iki saf biçimi vardır: mekân ve zaman".  Deleuze, Kant'ın bu kavramsallaştırmasını, "beliren her şey zaman ve mekânın koşulları altında belirir" diye aktarır. Yalın bir deyişle, sanat nesnesinin de, zamansal ve mekânsal olmak üzere iki farklı gerçeklik tanımladığını söyleyebiliriz. Yapısal bir çözümleme, zamansal olanın, öğelerin zaman içindeki peş peşeliğine dayandığını, mekânsallığın ise öğelerin eşzamanlılığıyla gerçeklik kazandığını gösterir. Kısacası, zamansal olanın karşısında mekânsallık bir eşzamanlılık durumu/olanağı oluşturuyor. Eşzamanlılık durumu bir ontolojik olanağın sonucu olan belirli bir olgu olarak ortaya çıkıyor. Ne ki sadece bununla kalmıyor, tüm mekânsal üretim alanlarında, yeni anlatım yollarına kapı açıyor ve sanatçının dünyaya yanıt vermesi için geniş bir söz alanı oluşturuyor. Bugün şiir gibi zamansallıkla, resim gibi mekânsallıkla kendini gösteren disiplinlerin yanı sıra, müzik, tiyatro ya da çağdaş sanat gibi mekân-zamansal bir yapı taşıyan disiplinlerden söz ediyoruz.

Aykut Köksal

Ek bilgi

Ağırlık0,358 kg
Boyutlar16 × 23,5 × 1 cm
KategoriŞehir ve Mekân Kitaplığı
Genel Yayın YönetmeniGülşen Özaydın
EditörlerGülşen Özaydın, Saadet Tuğçe Tezer
YazarlarAykut Köksal, Emre Zeytinoğlu, Erdem Ceylan, Erdem Çöloğlu, Esen Çamurdan, İlke Boran, Mehmet Kerem Özel, Nihal Geyran Koldaş, Nusret Polat, Önay Sözer, Sevgi Doğan, Tijen Savaşkan, Tolga Yayalar, Yiğit Özatalay, Zeynep Dündar
Kitap TasarımıSemra Güler
Basım Öncesi HazırlıkMerve Akı
Sayfa Sayısı224
Yıl2020
ISBN978-605-7764-31-7

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

Sepet0
Sepette Ürün Yok
Alışverişe Devam Et
0