YÜZDE YÜZ ORGANİK BİR DÜNYA MÜMKÜN – MANLIO MASUCCI

j

by Hüseyin Varış

}

01.07.2020

YÜZDE YÜZ ORGANİK BİR DÜNYA MÜMKÜN. HİNDİSTAN EYALETİ SIKKIM BUNUN NASIL OLDUĞUNU BİZE GÖSTERİYOR

MANLIO MASUCCI
İngilizceye Patrick Bracelli tarafından çevrilmiştir.
İngilizceden Türkçeye çeviri: Tayfun Özkaya

 

 

Hindistan eyaleti Sıkkım dünyada ilk defa tümüyle organik olarak sertifika almış bir yer ve şimdi modelini dünyanın geri kalanına ihraç etmeye hazır. Eyalet delegasyonu bunun nasıl mümkün olduğunu bize anlattı.
Bu seyahat Himalaya’larda küçük bir Hindistan eyaleti olan Sıkkım’da başladı, Roma’daki FAO’da bitti, İtalyan Parlamentosunda bir ara durak yaptı. Bu seyahat mesajının gücü ile tarım ve gıda endüstrisinin mantralarıyla çelişebilme kabiliyeti nedeniyle etkisinin uzaklara gitmesini ve uzun bir süre devam edebilmesini müjdeliyor. Bu seyahat çevreyi, küçük ve orta büyüklükteki üretim ve vatandaşların sağlığını değerlendirerek zenginleşmektedir. Bu deneyim konvansiyonelden organik tarıma dönüşümün sadece mümkün olmadığını, aynı zamanda gerekli ve kârlı olduğunu da göstermiştir.

Yüzde Yüz Organik Dünya Mümkündür – Sıkkım Modeli

a 100% organic world is possible Sikkim model

Başbakan Pawan Kumar tarafından önderliği yapılan Sıkkım delegasyonu, sertifika edilen ve ilk elden ispatlanan bu modeli ihraç ederek teori ve spekülasyon alanının ötesine geçmeyi hedeflemişlerdir.
Delegasyonun açıkladığı gibi halen bu sadece bir Hint eyaletinin başına gelen bir şans olmayıp, bütün dünyanın yapabileceği bir şeydir. Mesaj yüksek sesle ve açık olarak söylenmiştir: Bir alternatif mümkündür, fakat şimdi ihtiyacımız olan şey bazılarının geniş çıkarlarını geride bırakarak, halkın, çiftçilerin, ortak evimizin ihtiyaçlarını odağa alan bir politik iradedir.

Sıkkım’ın Organik Modeli, Himalaya’lardan Avrupa’ya

Sıkkım delegasyonunun Avrupa’ya seyahati Himalaya eyaleti Uttarakhand’daki Dahadrun’da başladı. Bu eyalet bütün dünyada organik tarımın ve Navdanya Earth Üniversitesinin merkezi olarak tanınır. Navdanya; Vandana Shiva tarafından kurulmuştur ve Sıkkım’ın organik dönüşümüne etken olarak katılmıştır.
Uluslararası Biyoçeşitlilik Kongresi, başbakan ile Shiva’nın Himalaya’ları tamamen organik tarıma dönüştürmek ve biyoçeşitliliğe koruyuculuk yapan bir proje olduğunun yanında Sıkkım Modelinin dünyanın geri kalanına ihraç etme amacı taşıdığını ilan ettikleri önemli bir kilometre taşı idi.
Başbakan şöyle açıklıyor: “Kaybedecek zamanımız yok, her hükümet sorumluluk almalı ve 2050’ye kadar tam olarak organik bir dünyaya geçmek için hedeflerini belirlemelidir. Bu iddialı fakat gerçekçi hedef, geçmiş 25 yıldır Hindistan eyaletinde gösterildiği gibi, biyoçeşitliliğe saygılı, zehirsiz bir modele yönelik bir yol izlenerek gerçekleştirilmiştir.

Tohum Özgürlüğü, 25 Yıl Sürmüş Olan Bir Seyahat

Peki, Sıkkım Modelinin mimarları kimlerdir ve tamamıyla organik üretimi gerçekleştirirken nasıl bir yol takip edilmiştir. Bunu Hintli bilim insanı ve Sıkkım Parlamentosu üyesi Prem Das Rai’ye sorduk:
“Sıkkım Modelinin başarısını anlamak için partimiz Sıkkım Demokratik Cephesinin 25 yıldır iktidarda olduğunu belirtmeliyim. Bu gerçek önemlidir, çünkü organik üretime geçiş kısa dönemde uygulanacak çeşitte bir politika değildir, fakat çok fazla yıl gerekir. Politik projemiz 1994’de başladı ve dokunulabilir sonuçları Başbakanımızın Sıkkım’ın %100 organik tarıma geçmesi ile ilgili bir kararı kabul ettiğimiz 2003’de görmeye başladık. Bu noktada sertifika ile ilgili yeni bir aşamaya geçtik, bu da yeni bir on yıl aldı. Bugün Sıkkım Hindistan’da en yüksek insani kalkınma indeksine ulaştı ki bu gerçek seyahatimizin başarısını özellikle göstermektedir.”

Başarının Sırrı: Organik Dönüşüm Okullarda Başladı

Bu gidilen yol her açıdan olumlu sonuçlar gösterdi. Hatta ekonomik bakış açısıyla, organik ve biyoçeşitliliğe dayanan tarımı uygulayan çiftlikler, tarım kimyasallarını kullanan monokültür uygulayan çiftliklerden %20 daha yüksek verimlilik gösterdiler. Sıkkım Tarım Bakanlığının sekreteri olan Khorlo Buthia bu başarının sırrını şöyle açıkladı:
“Gıdalarımızdaki tarım kimyasallarının sağlığımıza zarar verdiği artık bir sır değildir. Bu nedenle bu dönüşümden yarar sağlayacak olan tüketicilerin organik tarıma geçişi artan bir şekilde arzulamaları normaldir.”
Ancak halkın doğru seçimi yapabilmeleri için bilgilendirilmeleri gerekir. Bu bilgilendirme, Sıkkım Eyalatinde anaokulundan üniversiteye kadar bedava olan eğitim süreci ile entegre edildi. Buthia şunları da ekledi:
“Şu anda, ilkokulda dördüncü ve beşinci sınıfta, fonksiyonlarını, insani kalkınma bağlamında sertifikasyon sürecini açıklamak için, organik tarım ile ilgili modüller başlattık”.

FAO ve İtalyan Parlamentosunda Sıkkım Modeli

Araştırma, teori, planlama, sonuçlar güçlü bir politik irade ile desteklendi ve sürdürüldü.
Bu basit reçete Sıkkım’a agroekoloji alanında en iyi küresel politikalara verilen, FAO ile birlikte Dünya Gelecek Konseyi (World Future Council) ve IFOAM Organics International tarafından organize edilen Gelecek Politika Ödülünü (Future Policy Award) kazanmasını sağladı. Diğerlerinin takip etmesi için bir model oluşturan, İtalya dâhil olmak üzere bütün dünyanın ilgisini çeken bu deneyim, Sıkkım delegasyonunun basın ve parlamento ile buluşmasına yol açtı.
Dünya Sıkkım’a ilgi ile baktı, fakat bu model etkili bir şekilde ihraç edilebilir mi? Tarım Bakanı Poudyal Somnath bunu şöyle cevaplıyor:
“Sıkkım; toprağın ve halkın sağlığını geliştirmenin mümkün olduğunu, tarımın çiftçiler için sürdürülebilir bir kaynak olduğunu, kimyasal tarım ilaçlarının ve gübrelerin gerekli olmadığını sergilemiştir. Bizim modelimiz kesinlikle tekrar edilebilir ve bu nedenle uluslararası topluluğa organik tarıma geçişe bağlanmaları için bir başvuru yapıyorum.”

Yazının aslı için: https://www.lifegate.com/people/lifestyle/sikkim-organic-agriculture-model

Notlar (Tayfun Özkaya):
Bu konuda şu kısa videoyu YouTube’dan izleyebilirsiniz:
Dr Vandana Shiva: the example of Sikkim – 100% organic state
https://www.youtube.com/watch?v=wuo5tBveUqk

ÖNE ÇIKANLAR

Dİğer Yazılar

Yeşil kitaplar çevrimiçi!

Eşitsizliklerin daha da derinleştiği tam kapanma sürecinde tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Ekonomik desteğin sağlanmadığı, temel ihtiyaçların karşılanmadığı bu dönemde ayrıcalıklıların muafiyeti ise devam ediyor. Sürdürülebilir yaşam, adil dönüşüm tartışmaları...

daha fazla bilgi edinin

Baharın habercisi Hıdırellez şenliksiz olmaz! 🌸

Hıdırellez Bayramı, Anadolu’nun yüzyıllardır kesintisiz süren o kadim kültürünün en eğlenceli bayramlarından biridir. Bu bayramda, bu topraklarda yaşamış ve hüküm sürmüş, nefes almış ve tadını çıkarmış, bütün o geçmiş uygarlıkların ve gelip geçmiş sayısız can’ın...

daha fazla bilgi edinin

Bİlgİ Almak İÇİN

İLETİŞİME GEÇİN

BİZİ TAKİP EDİN

Yazar Hakkında

Hüseyin Varış

Yorumlar

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dİğer YAzılar

Yeşil kitaplar çevrimiçi!

Yeşil kitaplar çevrimiçi!

Eşitsizliklerin daha da derinleştiği tam kapanma sürecinde tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Ekonomik desteğin sağlanmadığı, temel ihtiyaçların karşılanmadığı bu dönemde ayrıcalıklıların muafiyeti ise devam ediyor. Sürdürülebilir yaşam, adil dönüşüm tartışmaları...

daha fazla bilgi edinin
Baharın habercisi Hıdırellez şenliksiz olmaz! 🌸

Baharın habercisi Hıdırellez şenliksiz olmaz! 🌸

Hıdırellez Bayramı, Anadolu’nun yüzyıllardır kesintisiz süren o kadim kültürünün en eğlenceli bayramlarından biridir. Bu bayramda, bu topraklarda yaşamış ve hüküm sürmüş, nefes almış ve tadını çıkarmış, bütün o geçmiş uygarlıkların ve gelip geçmiş sayısız can’ın...

daha fazla bilgi edinin
0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz Boş