3 AL 2 ÖDE!

Orijinal fiyat: ₺ 124,00.Şu andaki fiyat: ₺ 93,00.

Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Kategoriler: Etiketler:

Üç Ekoloji Doğa Düşünce Siyaset 9. Sayı: Gönüllü Sadelik ve Ekolojik Yaşam

Üç Ekoloji’nin 10. yılı geride kalırken toplumsal hareketler tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olan Gezi direnişi hakkında yayınladığımız bu ilk özel sayımızın, arşivlenecek bir sayı olacağını umuyoruz.

Kategoriler: Etiketler:

Üç Ekoloji Doğa Düşünce Siyaset 9. Sayı'nın dosya konusu Gönüllü Sadelik ve Ekolojik Yaşam.

Bu dosya, “gönüllü sadelik” yazısından yola çıktı. Daha doğrusu bu dosyanın yolunu Durukan Dudu’nun geçen sayıda yayınlanması gereken, ama geçen sayımız “yeşiller ve sosyalizm özel sayısı”na dönüşünce bu sayıya kalan yazısı açtı da denebilir.

Aslında ekolojik yaşam bir dosyanın değil, başlıbaşına bir derginin konusu olabilir. Zaten böyle dergiler de var. Örneğin geçtiğimiz aylarda genç yaşında yitirdiğimiz Victor Ananias’ın kurucusu olduğu Buğday dergisi, doğrudan ekolojik yaşamın öncülüğünü yapan, ekolojik yaşam denemelerinin yayılma zeminin oluşturan yayınlardan biriydi.

Ancak ekolojik yaşam deneyiminin farklı boyutlarıyla tartışılmasının, mümkün olduğunu kanıtlama çabasından daha zor olduğunu kabul etmek gerek. Ekolojik yaşam ana başlığının altında ele alabileceğimiz organik üretim, ekolojik tarım, permakültür, kent tarımı, balkon bahçeciliği, geçiş kasabaları, vejetaryenlik, ekoköyler, kır komünleri vb. mevcut endüstriyel sistemin kirli havasının içinden sıyrılarak o kadar temiz bir koku yayıyorlar ki, bu denemelerin ve örneklerin politik anlamı üzerinde düşünmek ve tartışmak kolay olmayabiliyor.

Bu dosyanın da bu tartışmayı başardığını iddia etmiyoruz. Ama meseleye yepyeni bir perspektifle yaklaşan, yani ekolojik yaşamın mümkün olabilmesi geçirmemiz gereken ilk zihinsel dönüşümü gönüllü sadelik kavramı çerçevesinde tartışan ilk yazı başya olmak üzere,  dosya yazılarının tartışmaya başlamak için bir deneme olduğu söylenebilir.

Ekolojik yaşam bir ütopya da olsa, bir zorunluluk da, eleştirel bir yaklaşımı hak ediyor. Aslında bunu her şeyden önce ekolojik yaşam deneyimlerini başlatanlar, öncülük yapanlar ve  hayatlarını adayanlar hak ediyor.

Biz de ölümünün hemen ardından yayına hazırladığımız bu dosyayı gönüllü sadelik ve ekolojik yaşam denince akla gelen en hakiki insanlardan Victor Ananias’a ithaf ediyoruz.

Bu sayımızda aşağıdaki yazıları bulabilirsiniz.

 

 

DOSYA

Gönüllü Sadelik, Ekolojik Yaşam

Gönüllü Sadelik

 Durukan Dudu 

Marina Queiroz’la Söyleşi: Toprağı Avuçlayan Şehirlililer

Durukan Dudu  

Toplumsal Permakültür Küresel İklim Değişiminin Yaralarını Sarar mı?

Emet Değirmenci     

 

Soruşturma

Oya Ayman, Erol Benjamin Scott, Ahmet Kizen, Mete Hacaloğlu          

 

Rudolf Bahro’nun “Komünler Kurma Cesareti”ne Şerh

Ümit Şahin         

 

POLİTİKADAN DÜŞÜNCEYE    

Yüksel Selek’le Söyleşi:“İKD’den feminist harekete, komünist ütopyadan Yeşiller Partisi’ne”

Ümit Şahin, Aysen Ataseven    

 

YEŞİL DÜŞÜNCE KLASİKLERİ          

Doğanın Sonu

Bruno Latour

ANISINA   

Arne Naess

Ayşem Mert    

KİTAP

Gücünü Topraktan Alan Bilgelik: Kadınlar  Ekolojik Dönüşümde

Aslı Tosuner     

Ek bilgi

KategoriEkoloji
Sayfa Sayısı184
Yıl2013

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

Sepet0
Sepette Ürün Yok
Alışverişe Devam Et
0